* Audacity ile Pikaptan Ses Kaydı Yapıyoruz

Sanırım birçoğumuz ”Issız Adam” filmini izlemişizdir. Bu film öyle bir etki yaptı ki eski plaklar bir anda satış patlaması yaşadı. Eski Plaklara ve Pikaplara bir anda rağbet arttı. Plak satışlarının çoğaldığını gören bazı girişimcilerde hala Avrupa’nın bir çok ülkesinde Plak kayıtlarının yapıldığını bildikleri için bir çok tanınmış sanatçının Plaklarını Avrupa’da tekrar bastırarak internet üzerinden satışını yapmaya başladılar. Sadece bu değil; yeni albüm çıkaran bazı sanatçılar da bu Plak furyasından etkilenip yeni çıkardıkları albümlerinin Kaset ve CD yanında Plaklarını da çıkarmaya başladılar. Plaklardan müzik dinlemek, plağın fırından yeni çıkmış ekmek gibi çıtır, çıtır seslerini duymak ayrı bir zevktir. Bu Plak kayıtlarımızı Mp3 müzik çalarda yanımızda taşıyarak dinlemek istersek Audacity gerçekten mükemmel bir kaynaktır.

Bu yazıda Audacity ile analog cihazlardan ses kaydı yapmayı ve bunları düzenlemeyi öğreneceğiz.

Audacity’i kısaca tanıyalım:

Bilgisayarımıza Mikrofon takarak ses kaydı yapabiliriz.

Değişik ses formatlarını dönüştürebiliriz.

Kaset, Pikap gibi analog cihazlardan ses kaydı alarak bunları dijital kayıtlara dönüştürebiliriz. Aldığımız bu kayıtları Audi CD yapabiliriz veya Mp3 kayıtları olarak bilgisayarımızda, Mp3 çalarımızda dinleyebiliriz.

Değişik ses kayıtlarını birleştirebilir, karıştırabiliriz.

İlk önce bazı düğmelere kısaca bir göz atalım:

1- Duraklat

2- Başlat

3- Durdur

4- En başa gider

5- En sona gider

6- Ses kaydını başlatır

7- Seçme aracı (ses dosyalarında belli bölgeleri seçmeye yarar.)

8- Zarf aracı (ses yüksekliğini bu araçla ayarlayabilirsiniz)

9- Çizim aracı

10- Odaklama aracı (ses dalgalarında belli bölgeleri büyütebilirsiniz.)

11- Zaman öteleme aracı (ses dalgalarının yerini değiştirebilirsiniz)

12- Çoklu araç kiti (7-8-9-10-11 hepsini bir arada yapabilirsiniz.)

KULLANIM

Audacity’i başlatmadan önce ses kaydını alacağımız cihazı çalıştıralım ve ses aktaracağımız

bağlantıyı bilgisayarımıza takalım. Ben ses kaydı aktarmak için USB bağlantısı olan bir Pikap taktım. Burada da bunu anlatacağım. bunun üzerinde tekrar durmak istiyorum. Audacity’i çalıştırmadan önce ses aktaracağımız analog cihazın bilgisayar ile mutlaka bağlantısını yapıp çalıştırmalıyız.

Audacity’i çalıştırınca ilk yapmamız gereken, sesin bilgisayara aktarılacağı kaynağı ayarlamak olmalı. Bunun için; ”Düzenle ) Özellikler” yolunu tıklıyoruz. Burada benim bağlantı şeklim USB takılı bir cihaz olduğu için ”Aygıtlar” kısmından ayarlarımı bu şekilde kaydediyorum.

Ayarlarımızı tamamladıktan sonra kayda başlayabiliriz. Ses kayıt düğmesine basmamızla birlikte

Pikabı çalıştırıyoruz. Ses kaydına başladığını programın üzerindeki göstergeden ve ses dalgalarından anlayabilirsiniz.

Burada 33′lük bir plağı kayıt yaptığımız için 5-6 veya daha fazla müzik parçasını tek bölüm halinde kayıt yapacaktır. İlerleyen yazımızda bunları tek parçalar haline getirip düzenleyeceğiz. Kayıt işlemi bittikten sonra ”durdur” düğmesine basarak, kaydı sonlandırıyoruz. Şimdi oluşturduğumuz bu ses dosyasını bilgisayarımıza kaydediyoruz. Bunun için; ”Dosya ) Dışa Aktar” yolunu izliyoruz. Karşımıza kaydımızı hangi ses formatında kayıt yapacağımızı soran bir pencere açılıyor.

Burada bir isim vererek kayıpsız ses kaydı olması için WAV formatında bilgisayarımıza kaydediyoruz. Kaydet tuşuna bastığımız zaman, bizden müzik bilgileri isteyen bir pencere açılacak. İstersek bu bilgileri doldurabiliriz. Bu bilgileri müzikleri tek tek kayıt yaparken zaten dolduracağımız için bu kısmı geçiyorum.

Önizleme penceresinde ”Seçim Aracını” kullanarak 1. parçayı fare ile işaretliyoruz.

Bu şekilde işaretliyerek parçalar arasındaki boşluğu ve en başta oluşan boşluğu almamış oluyorum. ”Düzenle ) Kopyala” yolunu izleyerek işaretle belirlediğimiz kısmı kopyalıyoruz. En basit yöntemle ”Dosya ) Yeni” yolunu izleyerek yeni bir Audacity penceresi açıyoruz. ”Düzenle ) Yapıştır” yolunu izleyerek biraz önce kopyaladığımız bölümü buraya aktarıyoruz. Tamamlanan 1. Parçayı ”Dosya ) Dışa Aktar” yolunu izleyerek kaydetmeye geçiyoruz.

Açılan 2. pencerede parça ile ilgili bütün kısımları dolduruyoruz (isteğe bağlı) ve bu şekil kaydı tamamlıyoruz.

Kaydı tamamlanan Audacity penceresini kapatabiliriz. Şimdi diger parçaları sırayla aynı işlemleri uygulayarak Plağımızdaki müzikleri kaydetmeyi tamamlıyoruz. Hazırladığımız bu müzik parçalarını Mp3 çalarımızla keyifle dinleyerek tarihte yolculuk yapıyoruz.

 adresinde bol miktarda örnek var.  Bakmanızı tavsiye ederim. İyi eğlenceler.

Ses Kayıt: Audacitiy

Video Düzenleme: OpenShot


Reklamlar

* Audacity ile Pikaptan Ses Kaydı Yapıyoruz” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s