* Fotowall CD-DVD Kapakları ve Poster Hazırlamak

fotowalls1p06239
Bu ay işleyeceğimiz konulardan biride, çok yetenekli bir resim düzenleme programı olan ”Fotowall” olacak. ”Fotowall” ismini duyunca ”acaba farklı bir fotoğraf albümü düzenleme programı mı?” diye düşünebilirsiniz. Fotowall’ın fotoğraf albümü düzenlemekle yakından uzaktan ilgisi yoktur. Çok daha farklı işler yapmaktadır.Bu program ile yapabileceklerinizin her birini ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz. 1- Resimlere boyut verme derinlik kazandırma.2- Resimlerle afiş ve duvar kağıdı oluşturma.3- CD ve DVD kapak resmi oluşturma.Programı çalıştırınca karşınıza gelecek menülere kısaca bir göz atalım.

1- Bilgisayarınızdan resim eklemenizi sağlar.2- Resimlerin üzerine yazı eklemenizi sağlar.3- Web kamera ile  resim almanızı sağlar.4- Web sayfalarında Google kullanarak resim taramınızı sağlar, seçtiğiniz resimleri içine alır.5- Export hazırlanan resmi veya duvar kağıdını aktarmayı, Save ise projenizi saklamanızı sağlar.
Programda kullacağımız resmi seçtikten sonra üst menüde yeni bir menü oluşur. Bu oluşan menüdeki kırmızı noktayı fare yardımı ile sağa, sola, yukarı ve aşşağıya oynatarak resimlere derinlik vermenizi sağlayan bölüm açılır. Ayrıca bu menüden Gimp uygulamasına geçiş yapmanızı sağlayan bir buton vardır.

1- Resimlere Boyut Verme ve Derinlik Kazandırma
Fotowall’ı çalıştırdıktan sonra ilk resminizi ekliyoruz. Bir seferde birçok resmi aynı anda eklemenizde mümkündür. Eklediğiniz resmin kenarlarına fare ile geldiğinizde dört köşesinde de kutucuklar oluşur. Oluşan kutucukları tıklama ile tuttuktan sonra istediğiniz yöne çevirebilir boyutunu değiştirebilirsiniz. Üst menüde oluşan kırmızı noktayı kullanarak resme hangi yöne isteniyorsa o yöne doğru derinlik kazandırılabilir. Resim sağ tıklanıldığında çıkan menüden resim çerçevelerini önizlemeli olarak değiştirebilirsiniz.

Picture seçeneğinden ise resimlere değişik efektler uygulayabilir, ayrıca resimlerin istenilen bölümlerini kırpabilirsiniz. Fotowall’ın aşağı yukarı neler yapabileceğini öğrendikten sonra artık afiş veya duvar kağıdı oluşturmaya geçebilirsiniz. 2- Resimlerle Afiş ve Duvar Kağıdı Oluşturma
Şimdi ilk ekledeğiniz resmi sağ tıklatın ve açılan menüden ”To Background” butonunu tıklatın. Eklediğiniz bu ilk resim bütün pencereyi kaplayacaktır. Eklemeyi düşündüğünüz diğer resimleri de tek tek ekleyin. Köşelerinden tutarak büyütme ve küçültme yapın. İşaretlediğiniz resmi kırmızı noktayı tutarak içe doğru eğim verin. Hazırladığınız bu resimlerin üzerine birde yazı ekleyelim. ”Add Teks” butonuna basın ve resmin üstüne hazırlayacağınız metnin kutucuğunun çıkmasını sağlayın. Çıkan kutucuğu sağ tıklatın ve girmek istediğiniz metni buraya yazın. Bu kısımda istediğiniz yazı fontunu da seçebiliriz. ”Ok” diyerek resmin üzerine yerleşmiş metninizi görebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu metin aynı resim gibi davranacaktır ve köşelerinde büyültme, küçültme yapabileceğiniz kutucuk oluşacaktır. Yazının boyutunu bu kutucukları fare yardımıyla tutarak büyültün. Oluşturduğunuz bu afişi veya duvarkağıdını alttaki gibi bir görünüme sokmuş olduk.

Artık ”Export” tuşuna basarak oluşturduğunuz resmi kaydetme işlemine başlayabilirsiniz. Çıkan kutucuk size ; ”nasıl bir resim oluşturduğunuzu” soracaktır. Seçeneklerden ”İmage” tıklayarak kayıt işlemine başlayabilirsiniz. İsterseniz bu bölümde doğrudan yazıcıdan çıktı almanızda mümkündür.

Şimdi ise tek bir resme derinlik verin ve kaydedin. Bunun için resmi programa ekleyin. Kenarlardan tutun ve biraz büyültün. Üstteki kırmızı nokta ile oynayarak gerekli açıyı verip derinlik sağlayın.Resmin dışındaki bir boşluğu tıklatarak üst menünün değişmesini sağlayın. Buradaki menüde resimdeki gibi seçenekler çıkacaktır.

”Background” yazan sekmeyi açın ve buradaki; ”None, Black, White, Gradient” seçeneklerdeki etkiyi tek tek deneyip size uygun olanı seçin. Burada yapacağınız değişiklik Fotowall’a eklediğiniz resmin arka planının nasıl olacağını belirler. None seçeneği PNG resmi oluşturmak için idealdir.Black ile Siyah bir arka fon, White ile Beyaz bir arka fon, Gradient ile Grinin tonlamalarından oluşan bir arka fon oluşturmanızı sağlar.

Export butonuna basarak derinlik verdiğiniz bu resmi kaydedebilirsiniz.
3- CD ve DVD Kapak Resmi Oluşturma
Fotowall’da, diğer resim düzenleme programlarında olmayan eşsiz bir özellik daha vardır. Printable CD ve DVD lerin üzerine kapak resmi oturtur ve bu tür bir yazıcı ile kapak basmanızı sağlar. Ben bu konuda oldukça şanslıyım çünkü, yıllar önce aldığım yazıcımın Pirintable özelliği var ve bu program sayesinde resimleri CD ve DVD üzerine rahatça basabilirim.Eğer sizinde böyle bir yazıcınız varsa Fotowall çok işinize yarayacaktır. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı görelim.
Öncelikle Gimp ile CD üzerine rahatça basılacak bir resim hazırlarsanız bu çok daha şık olacaktır. Böyle bir resim hazırlamadan da aynı işlemi yapabilirsiniz. Yukarıda anlattığım dışında herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.
Resmi programa ekleyin. ”Screen” butonuna tıklayarak alt menülerin açılmasını sağlayın.

Bundan sonra yapmanız gereken ana ekranda aktif hale gelen ”Print” seçeneği ile baskı yapılacak menünün açılmasını sağlamak ve yazıcınızın uygun bölümünü işaretleyerek CD üzerine baskı yapmayı sağlamak. Bu tür bir yazıcı ile Printable özelliği olan CD’lerin üzerine baskı yapmak isterseniz, benim önceden Ubuntu ve diğer dağıtımlar için Web üzerinde arayarak bulduğum veya kendi hazırladığım kapak resimlerine https://xhektor.wordpress.com/linux-icin-cd-kapaklari/ ulaşabilirsiniz.

Alttaki videonun 1.44 dk. sından sonra Fotowall ile resim düzenleme gösterilmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s