* OpenShot İle Müzikli Klip Hazırlama

Openshot ile tatil resimlerimizi veya okul anılarımızı rahatlıkla müzikli klipler haline dönüştürebilirsiniz. Aynı zamanda Openshot ile video çekimlerinizide düzenleyebilirsiniz. Bu yazıda sadece resimlerden klip oluşturacağız ama aynı yöntemleri kullanarak videolarınızıda düzenleyebilir ve degişik video formatlarına dönüştürebilirsiniz.
Bunun için klip oluşturacağımız resimleri, bir klasör oluşturuyor ve içine atıyoruz.
İşleme başlamadan önce ilk yapmamız gereken ”Ubuntu Yazılım Merkezi”ni kullanarak ”Ubuntu Kısıtlı İlaveler”i ve ”Openshot Video Editör” ü kurmak olacak.
Her şey tamamsa proğramı ”Uygulamalar ) Ses ve Video ) Opensot” çalıştırıyoruz.

Ekranda proğram geldikten sonra ekleyecegimiz resimlerin kaç saniye süreyle ekranda kalacagını belirlememiz lazım. Bunun için sol üst köşedeki ”Düzenle ) Seçenekler” sekmelerini tıklatıyoruz.

Bu kısımda ” İçe Aktarılan Görüntü Uzunluğu ” kısmını isteğimize bağlı olarak 7-10 veya 12 saniye olarak değiştiriyoruz. Bu uzunluk resimlerimizi programa aktarırken ekranda kalacağı zamanı belirliyor. ”Kapat” diyerek programa tekrar dönüyoruz. Şimdi önceden klip oluşturmak için hazırladığımız klasördeki resimleri Openshot içine aktarmaya geldi. Programın sol üst köşesinde yeşil renkteki ”+” işaretini tıklatıyoruz.

Karşımıza gelen pencereden klip oluşturacağımız resimlerin yerini gösteriyor ve hepsini işaretleyerek ”Ekle” diyoruz.

Resimlerinizin sayısına bağlı olarak birkaç saniye Openshot progranın içine resimlerin aktarılmasını bekliyoruz. Aktarılan bu resimleri alttaki film şeridine tek tek yerleştiriyoruz.

 

Eklediğimiz resimlerin bazılarının daha uzun veya daha kısa geçmesini istiyorsak, film şeridinin hemen üstünde bulunan sağlı sollu ok işaretiyle gösterilen ”Ölçekleme Aracı” na tıklatıyoruz. Büyütmeyi düşündüğümüz resmin üstüne gelerek kenarına tıklama ile tutuyor ve ileri doğru uzatıyoruz. İstediğimiz boyuta gelince tıklamayı bırakıyoruz. Film şeridi üstünde resim ekleme ve boyutlandırma işlemi bitince şimdi klibimizde çalacak müziği ekliyoruz. Bunun için yine sol üst köşedeki ”+” işaretini tıklatıyoruz. Buradan çalmasını düşündüğümüz müziği klasörde bulup ekliyoruz.

Eklediğimiz müzik parçasını 2. film şeridine yerleştiriyoruz.

Eklediğimiz müzik parçası, oluşturduğumuz resimlerden daha uzunsa müziği kesme aracı ile kesebiliriz. ( burada kesme aracını kullanmadan önce yerleştirdiğimiz resimlerle seçtiğimiz müzik aynı boyutta olması için resim eklemek daha mantıklı ama ben kesme aracının ne işe yaradığını göstermek için kullanıyorum.) kesme aracı daha çok videolarınızı düzenlemek için işe yarayacaktır. Örnegin çektiğiniz bir video dan istenmeyen bölümü bununla kesebilirsiniz.

Film şeridinin sonuna en altta bulunan kaydırma çubuğunu kullanarak geliyoruz ve resimlerin bittiği yerden itibaren fazla gelen müziği kesmek için yine film şeridinin üstünde bulunan kesme aracını tıklatıyoruz. Kırmızı bir çizgi okun ucuna gelecektir. Bunu resmin tam bittiği yerdeki müziğin yanına tıklayarak koyuyoruz ve kullandığımız müziği iki ayrı parçaya bölüyoruz. İkinci parçanın üstünde fare ile sağ tıklatarak çıkan menüden ”Klibi Sil” komutunu veriyoruz.

 

Bir resimden diğerine geçişi şekillendirmek için ”Geçişler”i kullanabiliriz.

Bu kısımda film şeridinin üstündeki iki resmin arasına geçişler bölümünde herhangi bir etkiyi seçerek sürükle bırak yöntemiyle bırakıyoruz.

Artık klibimiz hazır. Oluşturmak için sol üst köşedeki kırmızı butona basıyoruz. Açılan pencereyi 11. resimdeki gibi düzenliyoruz. ”İleri Düzey” sekmesinde başka formatlarda da klibinizi kaydetmek mümkündür. Size uygun formatta hazırladığınız klibi kayıt yapabilirsiniz.

 

”Hazırladığım videolar Windows’da çalışmıyor” diyorsanız kayıt ayarlarını alt resimdeki gibi veya daha yüksek çözünürlükte (1080p) yapın. VLC Player’ı bilgisayarınıza kurun çalışacaktır. 

openshot formatı

* OpenShot İle Müzikli Klip Hazırlama” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s