* OpenShot ile Yazı Efektleri Hazırlama

Openshot yazımızda, kamera ile çektiğimiz görüntülere fotoğrafları ekleyip düzenleyeceğiz ve bu yeni projede video kaydındaki sesleri kapatıp, mp3 müzik ekleyip yeni bir klip oluşturacağız. Ben bu yazıyı hazırlarken birçok video formatında görüntüyü Openshot Programında denedim. Şimdiye kadar desteklemediği bir formata rastlamadım. Bu mükemmel özellik Openshot’u benim için vazgeçilmez kıldı. Sizlerinde kullanıcı dostu bu programı; bu özelliklerini gördükçe çok beğeneceğinizi tahmin ediyorum.

Bir önceki bölümde resim ve müzik eklemeyi görmüştük. Openshot’u açıyor ve bilgisayarımıza daha önce yüklediğimiz bu iş için kullanacağımız video’yu ekliyoruz. Aynı zamanda eklediğimiz bu videonun içinde geçecek resimleri de ekliyoruz. Resim 1‘de görüldüğü gibi eklediğimiz bu videoyu film şeridinde ”Parça 1” yazan kısıma ekliyoruz.

Şimdi ”Parça 2” yazan kısıma aşşağıdaki görüntü ile uyumlu olacak aynı zamanda çekilmiş bir resmi (bu sizin hayal gücünüze ve hazırladığınız filmde ne anlatmak istediğinize bağlı) film şeridine ekliyoruz. Bu kısım aslında sizin seçiminize kalmış. Az sonra anlatılacaklarla isterseniz filmin üstünden küçük kısımda 2. bir film geçmesini de sağlayabilirsiniz. Ben buraya bir resim ekliyorum.

Şimdi eklediğimiz bu resmin üzerine gelerek sağ tık yapıyoruz. Karşımıza bir çok geçiş seçeneği çıkacak. İlk olarak bunlardan ”Yerleşme Düzeni”ni seçiyoruz ve ¼ ölçek sol üst köşeyi seçiyoruz. İzleme panelinde, filmin bu kısmını izlerken eklediğimiz bu resim sol üst köşede bizim belirlediğimiz kadar belirecek ve kaybolacak. Bu seçenekleri istediğiniz kadar çoğalta bilirsiniz. Örneğin resmi sağ tıkladıktan sonra ”Geçiş” kısmındaki seçenekleri tek tek deneyerek istediğiniz resim geçişini sağlayabilirsiniz. Bunu ”Parça 2” film şeridine ekleyeceğiniz herhangi bir video içinde deneyebilirsiniz.

Eklediğimiz videonun üzerinde yeteri kadar resim ekleyip geçişleri ayarladıktan sonra, videonun sesini kapatıp burada sevdiğimiz bir mp3 müziğinin çalmasını sağlaya biliriz. Bunun için film şeridinin hemen üstünde yer alan mavi renkli ”+” (iz ekle) artı işaretini tıklayıp 3. bir film şeridi oluşturuyoruz.

Burada çalacak olan müziği eklemeden önce, eklediğimiz videodaki sesi tamamen kapatıyoruz. Bunun için ”Parça 1” yazan film şeridinin üzerindeki videonun üst köşesinde beliren ses işaretini tıklıyoruz ve üzerine bir çizgi gelmesini sağlıyoruz. Bu videonun üzerindeki sesi tamamen kapamamızı sağlıyor.

Openshot’a bir müzik ekliyor ve oluşturduğumuz 3. film şeridine sürükle bırak yaparak müziği ekliyoruz. Videodaki sesi kapadığımız için burada sadece eklediğimiz müzik çalacaktır.

Oluşturduğumuz bütün bu klibe istersek birde tarih veya önemli bir olay belirtmek için yazı ekleyebiliriz. Düz bir yazı dışında istersek animasyonlu bir yazıda ekleyebiliriz. Düz yazı eklemek oldukça kolay. Animasyonlu bir yazı oluşturmak için birkaç ayar yapmamız gerekiyor. (Ubuntu’nun yeni sürümlerinde ”Blender” programı ile ilgili anlattığım ayarları yapmanıza gerek yok. Bilgisayarınıza ”Blender’in” yüklü olması işlemleri yapmanız için yeterli. Ubuntu Yazılım merkezinde ”Blender” programı var.  Bu anlatım eskidir.) Openshot animasyonlu bir yazı oluşturmak için ”Blender” programına ihtiyaç duyar. Bunu depolardan indirebilirsiniz fakat depolardaki eski bir sürüm olduğu için bununla işlem yapamayacağını bildiren bir mesaj verir. Şimdi anlatacaklarımı adım adım uygularsanız sadece birkaç tıkla bu işi rahatça yapabiliriz. Öncelikle http://www.blender.org/download/get-254-beta/ bu adrese gidiyor ve buradan Linux için olanı bilgisayarımıza indiriyoruz.

1- İndirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı herhangi bir yere açıyoruz. Ben ”indirilenler” içine açtım. Çıkan dosyanın içinde ”blender” yazan uygulamayı sağ tıklatıp ”Bağlantı oluştur” diyoruz.

Uygulamanın bir kısayolu oluşacak. Bu kısımda klasörü kapatmadan 2. aşamaya geçiyoruz.

2-Uygulamalar ) Donatlar ) Uçbirim yolunu takip ederek Uçbirimde: sudo nautilus komutunu veriyoruz. Açılan Nautilus penceresinden usr/bin yolunu takip ederek bin klasörü içinde eğer daha önce ”blender” yüklü ise bunun isimini değiştiriyoruz. Ben blender222 yaptım. Eğer depolardan yüklü eski versiyonu yoksa bunu yapmanıza gerek yok.

3- birinci aşamada oluşturduğumuz kısayolu sağ tıklayıp ”kes” diyoruz ve uçbirim yolu ile açtığımız Nautilus penceresindeki usr/bin dizini içine yapıştırıyoruz. Buraya eklediğimiz kısayol bağlantısının ismi ”blender öğesine bağlantı” şeklindedir. Bunun ismini değiştiriyor ve sadece ”blender” kalacak şekilde kısaltıyoruz. Bütün bunları yaptıysanız Openshot ile artık animasyonlu yazı oluşturmak için her şey tamam demektir. Artık Openshot uygulamasına dönebiliriz.

Yeni bir iz oluşturmak için mavi + düğmesine tıklıyoruz.

Şimdi film şeridimizin sayısı 4′e çıktı. 1. izde hareketli video görüntümüz, 2. izde resimlerimiz, 3. izde mp3 müzik, 4. izde ise şimdi oluşturacagımız yazılar yer alacak.

YAZI EKLEME

Yazı ekleme bölümünü 2 kısım halinde anlatacagım.

1- Resim 8 de görüldüğü gibi ”Başlık” tıklıyoruz açılan menüden ”Yeni Başlık” diyoruz.

Başlık düzenleyici bir pencere açılacak. ”Yeni Başlık Oluştur” diyoruz. Küçük bir pencere açılacak buna bir isim yazıp tamam diyoruz. Şimdi karşımıza oluşturmak istedigimiz yazının metnini girecegimiz 2. bölüm gelecek. Gölgeli bir yazı olacağı için her ikisinede aynı metni yazıyoruz.

Her iki pencereye de ”uygula” diyerek kapatıyoruz. Resimler, video ve mp3′ün olduğu kısımda bu yeni yazımız eklenmiş olacaktır. Oluşturduğumuz 4. film şeridine bu yazıyı sürükleyip bırakıyoruz. Bunu film şeridi boyunca ve videonuzun geçiş kısımlarında istediğiniz kadar yazı ekleyerek uygulayabilirsiniz. Ölçekleme aracını kullanarak geçiş süresini de belirleyebilirsiniz. Film şeridinde görünümü Resim 10′daki gibi olacaktır.

Başlık düzenleyici kısımda birçok yazı sitili var. ben burada ”Bar 1” i kullandım. Buradaki menüye bakarak birçok başlık sitili ekleyebilirsiniz.

Şimdi de Animasyonlu Yazı ekleme kısmına gelelim.

2- Halihazırda oluşturduğumuz 4. film şeridinin üstüne; 1. film şeridinin sonuna gelecek animasyonlu bir yazı eklemeye başlayabiliriz. Yine ”Başlık” kısmına geliyor ve ”New Animated Title” yi tıklıyoruz. Açılan pencerede birçok hareketli yazı sitili göreceksiniz. Bunların hazırlanması bilgisayarın hızına bağlı olarak 5 ila 10 dk sürebilir. Sabırlı olmanız gerekmekte. Önemli bir notu da hemen buraya düşmek istiyorum. Blender programını bu animasyonu uygulayabilmek için yükledik.

Açılan pencerede pek çok ayarlar yapmak mümkün. Bunları sizler tek tek deneyerek değişik yazı fontunda ve renginde metin geçişleri hazırlayabilirsiniz. Burada yapmanız gereken en önemli değişiklik ”Title” başlığının karşısına yazmak istediğiniz metni yazmak. Ben bu kısımda ”Bizim Birincimiz” yazdım. Resim 11. ”Render” butonuna basıyor ve animasyonlu yazının hazırlanmasını bekliyoruz.

Hazırlanan animasyonlu geçiş yine eklediğimiz video ve resimlerin en altına gelmiş olacak. Bunu sürükle bırak yaparak film şeridinde 4. kısıma ekliyorum. Böylece yazı efeklerinide tamamlamış olduk. Önizleme penceresinde yazının üstten alta doğru akışını görebilirsiniz.

Şimdi sıra hazırladığımız bu projeyi istediğimiz video formatında kayıt yapmaya geldi. Bir önceki yazıda anlatıldığı gibi Openshot Programı’nın hemen üstünde kırmızı ile gösterilmiş butona basıyor ve Resim 13 de gösterildiği gibi  projemizi aktarıyoruz. İsterseniz bu kısımda ”İleri Düzey” seçeneğini tıklayarak başka formatlarda da videomuzu aktara biliriz.

 ”Hazırladığım videolar Windows’da çalışmıyor” diyorsanız kayıt ayarlarını alt resimdeki gibi veya daha yüksek çözünürlükte (1080p) yapın. VLC Player’ı bilgisayarınıza kurun çalışacaktır. 

openshot formatı

OpenShot ile hazırlanmış yazı efektini alttaki videoyu izleyerek görebilirsiniz. Videolar OpenShot ile hazırlanmıştır. Ses kaydı ”Audacity” ile yapılmıştır. ( https://xhektor.wordpress.com/2011/02/07/audacity/ )

Reklamlar

* OpenShot ile Yazı Efektleri Hazırlama” üzerine 5 yorum

    • Teşekkür ederim. Sık güncellenen bir blok olmadığını söylemek isterim. Kaynak olarak kullanılabilir. Önümüzdeki günlerde tekrar kaldığım yerden devam etmeyi umuyorum.

  1. Nasıl indirebilirim,kendi sitesinde .deb uzantılı ve epey uğraştım dosyaları da açamadım.İndirme ve kurulum konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s