* Pardus 2011 Grub Ayarları

Pardus Grub Menüsüne Ubuntu Eklemek

En sık karşılaşılan sorunlardan biri de Pardus kurulduktan sonra Ubuntu işletim sisteminin açılışta Grub menüsünde görünmemesidir. Bunu ”Pardus Açılış Yöneticisi” ile düzeltmek çok kolaydır. Yapımını resimlerle bir kaç adımda anlatacağım. 

İlk yapmamız gereken Ubuntu’nun yüklü olduğu disk bölümüne giderek boot/grub/grub.cfg dosyasını bulmak.

grub.cfg dosyasının içinde ”menuentry Ubuntu, with Linux 2.6.35-22-generic” satırının olduğu bölümü buluyoruz. Bizim için gerekli olan bütün bilgiler bu satırın altında mevcut.

Grub’a dahil edeceğimiz bilgileri bulduğumuza göre artık Pardus 2011 sistem ayarlarını açarak işlemlere başlayabiliriz.

Açılış Yöneticisini açıyoruz.

”Yeni Ekle” diyerek açılış bilgilerimizi gireceğimiz pencerenin açılmasını sağlıyoruz. Sırasıyla şu işlemleri yapıyoruz:

1- Başlık bölümü; ”Ubuntu” yazıyoruz. (buraya sürüm ismi veya numarasını girebilirsiniz)

2- Disk bölümü; Ubuntu’nun yüklü olduğu disk numarasını /dev/sda1 şeklinde yazıyoruz. Sizin Ubuntu yüklü diskiniz farklı bir numara içeriyorsa onu yazmalısınız. Örneğin: /dev/sda3 gibi.

3- Çekirdek bölümü; ”menuentry ‘Ubuntu, with Linux 2.6.35-22-generic” kısmının altında ”linux” diye başlıyan satırın ” /boot/vmlinuz-2.6.35-22-generic” yazan bölümünü kopyala yapıştır ile ekliyoruz.

4- Ramdisk Dosyası bölümü; ”initrd” satırından sonra gelen ”/boot/initrd.img-2.6.35-22-generic” yazan bölümünü kopyala yapıştır ile ekliyoruz.

5- Açılış Seçenekleri bölümü; ”linux” satırında ”/boot/vmlinuz-2.6.35-27-generic” bitiminden sonra devam eden kısmını ‘‘root=UUID=591f134c-9641-49ac-b204-403c9671fb0b ro  vga=792 splash  quiet splash” kopyala yapıştır tekniğiyle alarak ”Açılış Seçenekleri” bölümüne yapıştırıyoruz.

Açılış yöneticisi aşağıdaki resim gibi olacaktır.:

Uygula ve Tamam diyerek ayarlarımızı bitiriyoruz. Açılış yöneticiniz yeni eklenen bölümle aşağıdaki gibi olacaktır.

Bilgisayarımı ”Restart” yaparak Pardus Grub menüsüne Ubuntu’nun geldiğini görebilir ve artık Ubuntu’yu sorunsuz olarak kullanabiliriz.

Reklamlar

* Pardus 2011 Grub Ayarları” üzerine 7 yorum

 1. merhaba
  grub.cfg dosyası bende yok grub.conf dosyası var ama ordada ubuntu ile ilgili hiç bir şey yok sadece pardus 2099.2 ve xp görünüyor
  ubuntuyu gruba ekleyemiyorum nasıl yapabiliriz?

  • Biraz daha dikkatli yapmanı istemekten başka bir şey söyleyemeyeceğim. Yukarıda anlatılan konu defalarca denenmiştir. Aldığın hata mesajında ”böyle bir sistem yok” diyor. Daha fazlası için Ubuntu Türkiye forumlarından yardım alabilirsin.

   • pardus üzerinden yapamadım aslında daha önce defalarca yapmıştım bu sefer sorun çıkardı bende ubuntu grubu yükleyip onun üzerinde düzenlemeye gittim
    ilginiz için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s