* Sound Juicer ile Mp3 Hazırlama

images

Bu mp3 hazırlama programının bence en güzel yanı; Orijinal müzik CD’sini CD Rom’a taktıktan sonra, eğer internet bağlantınız varsa sanatçı adı, albüm ve parça adı gibi bilgileri otomatik olarak Netten alıyor olması. Bu sayede Orijinal CD’lerinizden çok güzel bir müzik katoloğu oluşturabilirsiniz. Sound Juicer ile Mp3 dışında; m4a, ogg, flac, mp2, spx, wav formatlarınıda destekler. İsterseniz müzik CD’lerinizi farklı formatlarda da bilgisayarınıza rahatlıkla aktarabilirsiniz. Ben burada sizlere Mp3 formatında kayıt yapmayı aktaracağım ama anlattığım yöntemle isterseniz değişik müzik dinleme formatlarında da aktarma yapabilirsiniz. Sound Juicer basit kullanımı ile en gözde programlarınızdan biri olacak. Artık programımızı kurmaya ve yapılandırmaya başlayabiliriz.

Mp3 hazırlamaya başlamadan önce birkaç ön hazırlık yaparak bilgisayarımızı hazırlamamız gerekir.

İlk olarak Uygulamalar ve Ubuntu Yazılım Merkezini açarak buradan gerekli codec’leri yükleyelim.

Ubuntu Yazılım Merkezinin sağ üst köşesindeki arama kutucuğuna kısaca ” kısıtlı ” yazarsak 2. resimde gördüğümüz seçenekler çıkar. Burada bizim kuracağımız ”Ubuntu Kısıtlı İlaveler” kısmıdır.

Bu eklentileri kurduğumuz zaman mp3 codec’le birlikte Java, Flash gibi bir çok eklenti bir seferde sorunsuzca kurulur. Ayrıca bu eklentileri tek tek kurmanıza gerek kalmaz.

Şimdi 2. aşamaya geçiyoruz ve Ubuntu Yazılım Merkezinden mp3 yapma programını indiriyoruz.

Bunun için yine arama kutucuğuna kısaca resim 4 te görüldüğü gibi ” ses cd ” yazıyoruz ve ilk karşımıza çıkan sound juicer ( ses cd aktarıcı) yı yüklüyoruz. Resimde görüldüğü gibi bende kurulu.

Ve böylece hazırlık aşaması bitmiş oldu. Artık mp3 hazırlamaya geçebiliriz. İlk yapmamız gereken sound juicer’ i çalıştırmak olacak.

Şimdi Orijinal bir CD’yi bilgisayarımıza yerleştiriyoruz ve müzik CD sinin bilgilerinin netten Sound Juicer’a gelmesini bekliyoruz.

Kablolu bir bağlantı ile bu bilgiler birkaç saniye içinde programa gelir. Şimdi sıra son aşama olan müzik CD’sini çevirecegimiz formatı ayarlamaya geldi. Bunun için üstteki düzenle seçeneğini tıklıyoruz ve resimde görüldüğü gibi ” mp3 ” seçeneğini tıklıyor ve kapatıyoruz.

Artık her şey hazır. Orijinal müzik CD’lerini tek tek ve kaliteli şekilde mp3 lere dönüştürebilirsiniz. Sadece ” aktar ” demeniz yererli.

Şimdi aktardığımız mp3 leri Müzik klasörünün içinde bulabilirsiniz.

İyi dinlemeler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s