* USB Flash Diske Ubuntu Kurulumu Hazırlamak

  ubuntu_by_deiby_ybied-d3j1356

(Altta anlattığım konunun, Windows yüklü bir bilgisayardan yapılışını https://xhektor.wordpress.com/2014/07/29/windows-yuklu-bilgisayarda-ubuntu-iso-dosyasini-flash-diske-yazdirmak/ adlı başlıktan öğrene bilirsiniz.)

Netbook’ların çıkmasıyla birlikte yanımızda taşıdığımız bilgisayarların ağırlığı 900 grama kadar düştü. Artık elimizde kitap taşır gibi rahatça bilgisayarlarımızı taşıyabiliyoruz. Taşınabilir bilgisayarların bu denli küçülüp hafiflemesiyle birlikte CD, DVD Rom sürücüler de Netbook’lardan çıkarıldı. Peki biz bir Netbook’a bu CD, DVD Rom
sürücüler olmadan  Ubuntu Linux’u nasıl kuracağız? Sağolsunlar program geliştiriciler bunu çok iyi düşünmüş ve güzel bir program hazırlamışlar. Başlangıç Diski Oluşturucu. Bu program için depodan kurulum yapmaya gerek yok çünkü Ubuntu’nun son sürümlerinde kurulu geliyor. Bu yazıda kullanımı çok basit olan bu güçlü yazılımı
inceleyecegiz.
Şimdi birkaç tıkla flash diskimize ubuntu kurulumu oluşturacağız.
ilk yapmamız gereken Ubuntunun resmi sitesine girmek. www.ubuntu.com
 

Burada ”Download Ubuntu”ya tıklıyoruz ve 2. resimde görüldüğü gibi kurulum yapacağımız bilgisayarla uyumlu olan 32 veya 64 bit seçeneklerinden birini seçiyoruz ve indirmeyi başlatıyoruz. İndirme işlemi başarıyla sonuçlanınca 2. aşamaya geçebiliriz.

Kurulum yapmayi düşündüğümüz Flashdisk’i bilgisayarımıza takıyoruz. Sistem) Yönetim) Başlangıç ​​Diski Oluşturucuyu tıklatıyoruz.

Resim 4 te de görüldüğü gibi benim flashdiskim 7.5GB boyutunda görünüyor.

Şimdi diğer seçeneğini tıklıyoruz ve indirdiğimiz ubuntu iso dosyasının yerini gösterip, aç diyoruz.

Sıra geldi flash diskimizi silmeye. Eger flash diskinizde önemli bilgileriniz varsa bir yere bunların yedeğini alın. Çünkü bu aşamada flash diski formatlayacağız.

 

Resimde görüldüğü gibi /dev/sdc1 olan kısmı işaretliyor ve ”diski sil” i tıklıyoruz. Disk silme işlemi bitince tek yapmamız gereken ”Başlangıç Diski Oluştur” u tıklamak. İşte her şey hazır.

Bu mesajı aldıysanız artık bilgisayarınızı açarken boot ayarında yapacağınız değişiklik ile (bunu bazı bilgisayarlarda F7 – F8 veya F9’a basarak) flashdiskinizden Ubuntu kurulumu yapabilirsiniz. CD Rom sürücüsü olmayan bilgisayarları Ubuntu Linux’un paylaşım dünyası ile buluşturmaya başlayabilirsiniz. Güle güle kullanın.

* USB Flash Diske Ubuntu Kurulumu Hazırlamak” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s