* XSane ile Resim Tarayın

 

XSane ile Resim Tarama

Tarayıcılarınızla Linux tabanlı işletim sistemlerinde görüntü almanız çok kolaydır. Hatta aldığınız görüntüleri direk olarak PDF gibi çok yaygın formatlara aktarmanızda çok kolaydır. Ubuntu Linux depolarında Xsane vardır. Buradan kolayca yükleyebilirsiniz. Tarayıcınızın desteklenip desteklenmediğini http://www.xsane.org/ bu adresi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Bendeki HP marka bir tarayıcı  ve hiç sorunsuz tanıdı. Bu markayı özellikle tercih ettim çünkü HP Tarayıcı ve Yazıcılar Linux tabanlı işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor.

Kullanım

XSane’yi çalıştırıyoruz ve karşımıza alttaki gibi bir görüntü geliyor. Burada ilk yapmamız gereken dpi ayarlarını yapmak. 50 olan değeri 300 olarak değiştiriyoruz.

Diğer ayarlara hiç dokunmuyorum ve hemen ”Önizleme iste” tuşuna basarak ekrana tarama görüntüsünün gelmesini sağlıyorum. Burada önizleme istememizin amacı tarayacağımız görüntünün istenmeyen bölümlerini çıkarabilmek. Önizleme penceresinin kenarlarında çizgi izler belirecektir. Bu izleri fare ile tıklayıp tutarak kırpma yapabiliriz.

Bunu da ayarladıysak taramaya geçebiliriz. Tara komutunu verdikten sonra karşımıza bir pencere açılır. Bu pencere yaptıgımız dpi ayarlarından dolayı oldukça büyük görünecektir. Biz işlemimize devam edelim ve pencerenin kenarındaki ”Dosya ) Kaydet” yolunu tıklayalım. Karşımıza bizden nereye ve hangi formatta kaydedecegimizi soran bir pencere açılacak. Burada ”jpeg, png vb..” resim formatlarında kayıt yapabileceğimiz gibi doğrudan PDF olarak da kayıt yapabiliriz.

XSane ile Taranmış Resim Görüntüleri

Xsane 300 dpi ile yaptığım taramalardan örnekler. Bu taramaları papürüs kağıtlardan yaptım. Sanırım taramanın kalitesi hakkında fazla söze gerek bırakmayacak görüntüler bunlar.

   

PDF Oluşturma

Şimdi Xsane ile değişik resimler ve dergi sayfaları tarayalım, bunları ”jpeg ve png” formatlarında bir klasöre kaydedelim. Bunların hepsini Openoffice ile PDF formatında bir belge haline dönüştürelim. Openoffice kelime işlemciyi açalım ve taradığımız resimleri sayfaların üzerine ”Ekle ) Resim ) Dosyadan yolunu izleyerek tek tek sayfalara koyalım. Resimleri ”sürükle bırak” yöntemini izleyerekte sayfalara yerleştirebiliriz.

 

Açtığımız kelime işlemcinin üst menüsünde bulunan PDF işaretini tıklayarak oluşturduğumuz bu sayfaları PDF formatında bilgisayarımıza kaydedebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s