* Compiz Fusion ile Masaüstünüz Şenlensin

Compiz Fusion Efektleri

Bu ay hepimizin bildiği Compiz Fusion Uygulaması Ile Masaüstü uzerinde değişik Efektler uygulayacağız. Eger Masaüstü efektlerini nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bu inceleme tam size göre olacak.

Ek Kurulumlar

Yanma, Işıma Kağıt uçak vb. Bir çok efektin bilgisayarımızda yapılabilmesi için ek birkaç paket kurmamız gerekiyor. Bunun için Sistem ) Yönetim ) Synaptic Paket Yöneticisini açıyoruz. Hızlı Arama kısmına ”ccsm” yazıyoruz ve karşımıza çıkan ”simple-ccsm” paketini kuruyoruz. Tekrar Hızlı Arama kısmına ”compiz-extra” yazarak çıkan paketlerden ”compiz-fusion-pulgins-extra” paketini çek ederek kurulumunu yapıyoruz. Böylece bizim kullanmak istediğimiz birçok efekti bilgisayarımıza kurmuş  oluyoruz. Şimdi yaptığımız kurulumu aktifleştirmek için Masaüstünde fareyi sağ tıklatıyoruz. ”Masaüstü Arkaplanını Değiştir” tıklıyoruz. Karşımıza açılan pencerede ”Görsel Efektler” kısmına geçiyor ve ”Özel” efekt gurubunu çek ederek ”Tercihler” kısmına geçiş yapıyoruz.

Canlandırmalar kısmında ”Enable Extra animations” kısmını çek ederek yüklediğimiz efektlerin aktifleşmesini sağlıyoruz. Şimdi açılan pencerelerimizi buradan seçeceğimiz efektlerler le renklendirebiliriz.

Pencere Davranışları Zaman Ayarları

En çok beğenilen pencere davranışlarından birkaçının ayarlarını değiştirerek, göze daha hoş görünmesini sağlayabiliriz. Bu yapacağımız ayarlarla pencerelerin açılırken, kapanırken ve küçültülürken ekranda kalma sürelerini belirleyeceğiz.

Ayarlarda kullandığım ve anlatımını yapacağım pencere geçişleri şu şekildedir:

Pencere Açılış Efekti: Kağıt Uçak,

Pencere kapanis Efekti: Alev

Pencere küçültme Efekti: Kağıt Uçak,

Burada sadece Pencere Küçültme efektini ele alarak yazıma devam edeceğim. Açılan bölümde bütün ayarlar aynı şekilde yapılmaktadır.

Küçültme efektinde kullandığımız ”Kağıt Uçak” efekti var olan şekliyle oldukça hızlıdır. Bu şekliyle pek göze hitap etmemektedir. Biz bunun yavaşlamasını sağlarsak daha bir hoş duracaktır.

Sistem) tercihler) Compiz Ayar Yönetici yolunu izleyerek uygulamayı açıyoruz. Acılan Pencerede Sırası Ile Efektler) Canlandırmalar kısmını tıklatıyoruz. Acılan Bölümde Pencere davranışlarını ayarlayacağımız kısım geldi.

Örneğin:. Küçültme Efektlerinin oldugu Partial açıyoruz Canlandırma Seçimi yer Alan’ı kısımında Ismini efektimizin buluyor tıklıyoruz ettik. ‘Özellikler’ butonu ISMARLAMA Hale gelecktir. Butona Tıklayarak Acilan penceredeki Sayı değerini Yükseltiyoruz. (Örneğin verilen DEĞER 80 250 ISE yapıyoruz.) Diğer Pencere canlandırmalarını da SIM Express Yöntemi kullanarak değiştiriyoruz ettik böylece ayarlamaları bitiriyoruz. simdi Pencere küçültme efekti DAHA slow Olacak AMA Göze Hitap edecek sekilde çalışacaktır.

Işıklı Ücreti Aktifleştirmek settingı A.Ş.

F Etrafında Dönen Bir imlecinin edilir IŞIK yapımı Compiz Ile Eklendi çok kolaydır. Aktif Hale getirmek Click ‘ Sistem) tercihler) Compiz Ayar Yönetici yolunu izleyerek uygulamayı açıyoruz. Erişebilirlik kısmında yer alan ‘Göster M o kullanım ‘,’ kutucuğunu çek Ediyor Üzerine Tıklayarak custom bölümüne geçiyoruz ettik.

Çek edilen kutucukla Birlikte ISMARLAMA Hale Gelen Işık efektini Süper + K tuşlarına basarak ISMARLAMA Hale getirebiliriz AMA met haliyle 3 adet IŞIK ücret imlecinin Etrafında Genis Bir Açı Ile dönmeye başlayacaktır. Bu haliyle kullanışsız Olan efekti DAHA Göze hoş görünecek boyutlara sayıya indireceğiz ettik.

Custom bölümünde sırayla şunları yapıyoruz.

1000 num_particles

Yanan boyutu 4,0000 Işığın büyüklüğünü belirler. DAHA FAZLA Rakam DAHA Büyük Bir IŞIK oluşturur.

yavaşlama 4.0000

hayat 0.8000

0.6000 Tuşları imleci Hareket halindeyken belirlenen rengin yoğunluğunu belirler karartmak.

Renkli Bu kısımda Bir Renk belirliyoruz.

rotation_speed 0,1000 Işığın imleç Etrafında Dönme hızını belirler.

Uzunluğu 35 Ücreti imleci Etrafında Dönen Işığın uzaklığını belirler.

Emiters 1 Dönen ışıkların Sayısını belirler.

Eger yukarıda anlattığım settingı yaptıysanız, ücret imlecine FAZLA Uzak Olmayan Kücük bir isik slow hareketlerle iz bırakarak yanacaktır.

Çember secici

Benim en cok kullandığım Compiz uygulamasıdır Sevdiğim Eklendi çok ettik. Kimi Zamanlar bircok Pencereyi A.Ş. Programı SIM Express Anda ACMIS Oluruz, ve, aralarında GeCIS Yapmak zorunda kaldığımız Zaman Eklendi çok kullanışlıdır. ONCE met uygulamayı ISMARLAMA Hale Getirelim, ve, Pencereler arasinda gecis yapmayi Öğrenelim.

Compiz Ayar Yöneticisini açıyoruz. Pencere Yönetimi kısmından Çember secici kutucuğunu çek ederek ISMARLAMA Hale getiriyoruz. Super + Tab. Tuşuna basarak Pencereler arasinda gecis Yapmaya başlayabiliriz.

BURADA Önemli Bir noktayı HEMEN belirtmek ıstıyorum. Bazi efekleri Aktif Hale getirdiğimiz Anda Bizden çakıştığı bazi efektlerin pasifleştirmemizi Isteyen Pencere açılabilir. Bu çakışmaları Önlemek Click Mutlaka önerdiği pasifleştirmeleri onaylamalısınız.

* Compiz Fusion ile Masaüstünüz Şenlensin” üzerine bir yorum

  1. kağıt uçak bilgilendirmesi için çok teşekkürler.Özgür olmasının yanında Bu tarz farklılıklar ile gözüme çok hızlı giren bir sistem oldu (: Tekrar kolay gelsin (:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s