* Albüm Yönetiminde Hızlı Bir Alternatif GTHUMB

Benim gibi albümünde 13 bini aşkın resimi bulunan kullanıcılar için resimleri düzenlemek ve gruplandırmak oldukça önemlidir. Bu ay tanıtımını yapacağım Gthumb çok hafif ve çok hızlıdır. Bu yönüyle olduça iyi bir alternatif oluşturur. Dijital fotoğraf makineniz ile çektiğiniz görüntüleri usb bağlantı kablosu ile; veya  hafıza kartı ile aktarabilirsiniz.

USB KABLO İLE BAĞLANMA
Gthumb’u çalıştırdıktan sonra Dosya ) Import Form ) Removable Device yolunu izleyerek fotoğraf makinamızdaki resimlere ulaşıyoruz. Karşımıza yeni bir pencere açılacak. Bu pencerede reimlerimizi  ayrı bir yere; videolarımızı ayrı bir yere aktarmamızı sağlayan bir menü çıkar. Source kısmında bağlandığınız aygıtın hafıza kartını, Show kısmında ise hafıza kartınızın içindeki verileri ayrıştıran ”Video, Resim, Audio, Teks Files” seçenekleri vardır. Bu seçenekler bütün hafıza kartında bulunan verileri sizin seçiminize göre ayrıştırır ve önizleme ile gösterir. Kaydetme penceresinin altındaki Tags bölümü oldukça seçeneklidir. Bu bölümde işaretlenen kutucuklar ile resimlerinize küçük bilgiler ekleyebilirsiniz. Tercihler bölümünde resimleri nereye aktaracağınızı belirlersiniz.  ”Delete the importes files from the source” yazan kutucuğu işaretlerseniz resimler bilgisayar aktarıldıktan sonra hafıza kartından silinir. Bir anlamda ”Kes / Yapıştır” işlemi yapar. ”Al” butonuna basınca belirlediğiniz yere klasörü oluturur ve resimleri kopyalar.

GENEL ÖZELLİKLER
Gthumb ile Picasa gibi web albümlerinize ulaşabilirsiniz. Eger bu tür bir siteye üye olmuşsanız ”Dosya ) Import Form yolunu izleyerek resimlerinizi web albümden alabilir;Dosya ) Export To yolunu izleyerek Picasa Web Albüme resim yüleyebilirsiniz. Ayrıca Export To seçeneği ile doğrudan CD’ye resimlerinizi aktarmanız mümkündür.  TOOLStools bölümü ekranda seçili olan resimlerinizi biçimlendirmek ve dönüştürmek için araçlar sunar.Rotate Right : resmi sağa çevirir.Rotate Left : resmi sola çevirir.Set as Desktop a Background : seçili resmi masaüstü resmi yapar.Convert Format : resimleri ”JPEG, PNG, TGA,TIFF” formatları arasında dönüştürme yapar.Resize Image : Resimlerin boyutlarını değiştirmeyi sağlar.Change Date : Resime atanmış tarih ve saati değiştirir.

KIRMIZI GÖZ GİDERME
Hepimizin başına, flash kullanarak çektiğimiz resimlerde kırmızı göz olayı mutlaka gelmiştir. Kırmızı gözü Gthumb ile düzeltmek oldukça kolaydır. Şimdi bunu yapmayı görelim.  Önizlemede açık olan resimlerimizden kırmızı göz çıkmış bir resmi çift tıklatalım. Karşımıza resim izleme bölümünün sağ köşesinde bir menü açılır.

Bu menüden ”Red Eye Removal” kısmını tıkladığımızda. fare işaretcisi artı şeklini alacaktır. Resimdeki kırmızı gözün oluştuğu noktalara çift tıklama yolu ile resmin kırmızı göz etkisi silinecektir. ”Save” butonunu tıklandığında yaptığımız değişikik kaydedilmiş olur.

ÖNCESİ                                                                                                 SONRASI

Bu menüde ayrıca:”Crop” ile resimlerin istenildiği yerleri kırpabilirsiniz.

”Negative” ile resmin negatif görüntüsünü alabilirsiniz.

”Desaturate”  ile siyah beyaz resim elde edebilirsiniz.

Reklamlar

* Albüm Yönetiminde Hızlı Bir Alternatif GTHUMB” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s