* Videoporama ile Resimleriniz Hareketlensin

Videoporama ile Müzikli Klipler Oluşturmak

Videoporama resimlerle video klip hazırlamayı kolay hale getirmek için tasarlanmış, kullanımı kolay bir programdır. Programı Ubuntu Yazılım Merkezinde bulup kurabilirsiniz. Gerekli  codec’leri kurmak için  yine Ubuntu yazılım merkezinden ”Ubuntu kısıtlı ilaveler” şeklinde aratarak kurabilirsiniz. (Kısıtlı ilaveleri kurmazsanız videoyu oluşturamaya bilirsiniz.) Kurulumdan sonra karşımıza ilk çıkacak ekranda neler yapacağımızı görerek Videoporama’yı tanımaya başlayabiliriz.

Time display: Bu kısımda ekleyeceğimiz her bir resmin ekranda ne kadar süre ile kalacağını belirliyoruz.

Transition speed: Bir resimden diğer bir resme geçerken  aradaki geçiş sürelerini burada bulunan değişik seçeneklerle belirliyoruz.

Transition type: Resimler’in arasında geçiş efektinin tipini buradan belirliyoruz.

Transition option: resimden diğer resime geçiş seçenekleri.

Background color: Oluşturacağımız videoya dik bir resim eklemişsek, bu resmin sağ ve sol boşluklarında doldurulacak rengi buradan belirliyoruz.

Background file: Bu kısma daha önce hazırladığımız bir arka plan varsa koyabiliyoruz.

”Save and close” ile ayarları kaydederek video oluşturacağımız ana ekrana geçiyoruz. İstersek bu kısmı daha sonra ayar butonuna basarak tekrar çalıştırabiliriz.

Edit sekmesinde ”add image” tıklayarak resimlerimizi Videoporama’ya eklemeye başlayabiliriz. Açılan pencerede tek seferde birçok resim birden ve seçerek eklemek için ”Ctrl+fare sol tık” kullanabilirsiniz. Birçok resim birden eklediyseniz aralarına geçiş efektlerinin otomatik olarak yerleştiğini görebilirsiniz.  Ana ekranda ”Sound file format” yazan yere bir mp3 formatında müzik ekleyerek oluşturacağımız video ile bir müzik parçasının çalmasını sağlayabiliriz.  ”Output file format” seçeneğinde bize sunulan formatların birini seçerek oluşturacağımız videonun çıktısını seçebiliriz.  ”Output file” kısmına bir isim girerek oluşacak videoyu isimlendiriyoruz. Oluşturacağımız videoda bir yazı belirmesini istiyorsak (Bu yazı resimlerin tarihi veya konuyu anlatan bir yazı olabilir.) ”Overlaid text” butonuna basarak karşımıza çıkacak pencerede oluşturabiliriz.

Açılan pencerenin sol üst köşesindeki ”T” işareti tıklanınca yazı oluşturacağımız bölüm aktif hale gelecektir. Bu pencerede yazı boyutu, kalınlığı, rengi vs.. seçtikten sonra fare yardımı ile resmin köşelerine veya istediğimiz herhangi bir kısmına taşıyabiliriz. Bütün bu ayarları isteğimiz doğrultusunda yaptıysak ”ok” butonuna basarak tamamlıyoruz.  Ana ekranda da daha önce videonun formatını belirlediğimiz için ”start processing” butonunu tıklatarak videomuzu oluşturuyoruz. İyi günlerde mutlu anlarınız için güle güle kullanın.

Oluşturma penceresi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s