* Furius İso Mount

Elimizde 20 DVD’lik bir arşiv filmi veya belgesel varsa bunları DVD tak çıkart yapmadan kullanmak için birçoğumuz HDD üzerinde iso kalıpları oluştururuz. Oluşturduğumuz iso dosyalarını bağlamak için yine Windows altında kullanılan ”daemon tools” programını hepimiz biliyoruz. Bu program sayesinde sanal bir DVD sürücü oluşturulur ve iso kalıpları bu sürücüye bağlanarak içindeki film, belgesel, belge gibi dosyalarımızı izleyebiliriz.
Linux altında çalışan ”daemon tools” alternatifi birçok program da vardır. Bu ay bu programlardan biri olan ”Furius ISO Mount” u tanıyacağız. Daha önce ”daemon tools” kullanan biri bunu kullanmakta hiç zorluk çekmeyecektir. Hiç kullanmamışlar için bu yararlı programı tanımak işlerini  kolaylaştıracak ve CD, DVD tak çıkarlarına son verecektir.
 ”Furius ISO Mount”un desteklediği kalıp dosyaları  ISO, IMG, BIN, MDF ve NRG’dir.
Öncelikle elimizde bir çok DVD filmin iso kalıpları olduğunu var sayıyoruz. (Eğer yoksa ve oluşturmak istiyorsanız ”Brasero Disk yazma programı”nı bunun için kullanabilirsiniz.)
Ubuntu Yazılım Merkezinden  Furius ISO Mount’u bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulan programı ”Uygulamalar) Donatılar” altında bulabiliriz.


Programı çalıştırdığımız zaman ”Browse” butonu ile daha önce oluşturduğumuz İso kalıplarının yerini göstermemiz gerekiyor.


Yolunu gösterdiğimiz kalıbı aktif hale getirmek için tek yapmamız gereken ”Mount” butonuna basarak sanal sürücüye iso kalıbını yerleştirmek. İsterseniz birçok sanal sürücü yaratarak aynı anda bir çok kalıbı yerleştirebilirsiniz. Her disk kalıbını farklı bir sanal sürücüye yerleştirmek için ”Browse ve Mount” butonlarını sırasıyla kullanmanız gerekir.

Masaüstünde sanal sürücünün kısayolunun oluştuğunu göreceksiniz. ”Furius ISO Mount” ile doğrudan  boş bir DVD medyaya yazdırmak isterseniz ”Burn” butonuna basarak yazdırma işlemini başlata bilirsiniz. Eklenen herhangi bir sanal sürücüyü çıkartmak içinse; fare ile tıklanarak işaretlenen sürücü ”Unmount” butonuna basılarak çıkartılabilir.
Masaüstünde kısayolu oluşan iso kalıbı bir DVD Film içeriyorsa, üzerine gelinerek sağ tıkla açılan menüden ”Birlikte aç ) VLC Player” vb. herhangi bir film oynatıcı ile otomatik olarak başlatılabilir.
CD, DVD kalabalığına son veren ”Furius ISO Mount” programını güle güle kullanın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s