* Ubuntu 11.04 ile Unity’e Merhaba Dedi

Linux kullanıcılarının heycanla beklediği unity arayüzüne sahip yeni sürümü Natty Narwhal geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ubuntu yeni arayüzüyle ne kadar beğeni toplayacak, veya Gnome kullanıcıları Unity’i kabullenip geçiş yapacaklar mı bu şimdilik belirsiz. Görünen o ki Ubuntu bütün bu olumlu veya olumsuz bakışları gögüslemeye hazır.
Unity izlenimlerimi kurulumdan itibaren sizinle paylaşmak istiyorum. Kurulum kısmında köklü bir değişiklik olmamış. Ubuntu 10.10 sürümünden tek farklı yanı disk bölümlendirme ile ilgili sorudaydı. Bunun için kurulum herşeyiyle Ubuntu 10.10’la aynıydı diyebiliriz. Kuruluma başladığımda  internet bağlantısı kurulu değildi ve üçüncü parti yazılımlarının hiç birini kuramadım.   Giriş ekranı beni ”yoksa yanlış sürüm mü kurdum” dedirtecek şekilde ”gnome” masaüstüyle karşıladı. Bunun sebebinin Nvidia ekran kartının kurulmamış olduğundan kaynaklandığını ancak ekran kartını kurabildikten sonra anladım. Ekran kartını her zamanki gibi ”Ek sürücüler” kısmından kuramadım. Bu kısmın hatalı olduğunu ancak bir kaç denemeden sonra anlayabildim. Ubuntu Yazılım Merkezinden uygun Nvidia sürücüsünü kurduktan sonra ”Unity” masaüstüne kavuşabildim. İyi ki de kavuştum. Nvidia sürücümün bu sürümde daha stabil çalıştığını gördüm. Daha önceki sürümlerde hep aynı yöntemlere başvurmama rağmen açılıştaki Nvidia logosunu göremiyordum. Artık logo ile birlikte ekran kartımın da performanslı çalıştığını hissettim. Belki de bu performans yeni kurulumdan kaynaklanıyor olabilir. Hız konusunda her hangi bir video render ederek test etmedim. Her zamanki el alışkanlığı ile kısıtlı gelen Türkçe dil deseğini tam Türkçe’ye çevirmek için ”Dil Desteği” kısmını tıkladım. Aynı sorunun burada da sürdüğünü görerek fazla uğraşmadan ”Synaptic Paket Yönetici”den gerekli dil paketlerini kurarak sistemimi tamamen Türkçe yaptım. Artık sistemi rahatça kurcalayacağım duruma getirmiş oldum 😀

Yeni olarak göze ilk çarpanlardan biri ”Libreoffice” oldu. Openoffice yerine geleceği önceden herkes tarafından bilniyordu. Rhythmbox müzik oynatıcı yerine ise Banshe geldi. Rhythmbox kullanıcıları kızabilirler ama arayüz ve kullanışlılık açısından Banshe daha bir çekici. Eski alışkanlıklarından vaz geçemeyenler yine Rhythmbox müzik çalıcıyı kullanmaya devam edeceklerdir. Bir önceki sürümde ses ayar düğmesine dahil edilen Rhythmbox yerini doğal olarak Banshe’ye bırakmış. Web tarayıcı olarak her zamanki gibi Mozzilla Firefox ve son sürümü olan 4.0 kullanılmış.
Unity masaüstüne gelecek olursak beklediğimden daha şık ve renkli bir görüntüsü var. Kullandığım dizüstü bilgisayarda profosyenel bir görünüş sergiliyor. Bu halini görünce ”paralel köşeye de benzer bir panel koyulabilirmiydi” diye düşündürdü. Sık kullanılan programlar bu panele eklenebilirdi ve çok daha kullanışlı olurdu. Programlar açıldıkça Unity panel alt kısma doğru uzuyor ve fare ile üzerine gelindiğinde üst kısma doğru kayarak görünür oluyor. Açılan uygulamaların sol yanında ok işareti çıkarak belirgin hale geliyor. Alışması ilk seferde zor görünsede bir müddet sonra eliniz alışıyor ve ”o kadarda zor değilmiş” dedirttiriyor. Sık kullandığınız uygulamaları Unity paneline ”sürükle bırak” yöntemini kullanarak kolayca ekleme yapmanızı sağlıyor. Alışma aşamasında bu yöntemle sık kullanılan uygulamalara ulaşmak çok daha akıllıca duruyor. Ayrıca kullandığınız bir uygulamayı açtıktan sonra panel üzerine gelince sağ tık yaparak menüde çıkan ”Başlatıcıda tut” sekmesini çek ederek şerit üzerinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkatimi çeken bir başka güzel özellik ise ”Super” (Windows tuşu diye de bilinir) tuşunun aktif olması. Bu tuşa basıldığında kısayolu bulunan uygulamalar sizi karşılıyor. Açılan menüdeki ”Ara” seçeneği diğer programlara ulaşmanızı sağlıyor. Açılan menün siyah fon üzerine şeffaflık katarak altta çalışan programları veya masaüstünü gösteriyor oluşu; ”ekran kartını sonuna kadar kullanıyor” izlenimi bırakarak hoş bir görüntü oluşturuyor.
Diğer bir yenilik ise çalışma alanındaki iki farklı pencereyi köşelere doğru sürükleyince ekrana iki eşit parçaya bölerek çalışmanızı kolaylaştırması. Üst kısma doğru sürüklene pencere ise tam ekran olarak masaüstünü kaplıyor. Daha önce bu özellik Windows 7 işletim sisteminde kullanılmıştı. Bu yararlı gelişmenin Ubuntu’nun bu sürümünde kullanılması beni memnun etti.
Daha önce Compiz Fusion kullanarak elde ettiğim birkaç kullanışlı özellik Compiz kurmaya gerek kalmadan kullanılabiliyor. Bunlardan biri arasında yukarıda bahsettiğim iki çalışma alanını ekranın her iki yanına bölmesi söylenebilir.
Diğeri ise; örneğin bir kaç adet Writer sayfası açmış olalım. Unity Panel üzerindeki Writer simgesinin üzerini tıkladığımızda açılar her bir sayfa ekranda küçük halleriyle görünür oluyor. Siz ise sadece hangisini seçerseniz ekranı o kaplıyor. Bu özellik aynı anda bir çok sayfa ile çalışma yapanlar için ideal.
Açılan sayfalar artık tam ekran yapıldığında saatin olduğu panelde dahil acılan sayfa tarafından kullanılıyor. Sayfa kenarındaki büyütme, küçültme gibi sçenekler üst sol panele yerleşiyor. Bu şekline ilk etapda alışmak zor olacak. Zamanla el alışkanlık kazanıyor. Unity panel ise akkıllı gizlenme ile görünmez oluyor. Bu haliyle geniş bir çalışma alanı sunuyor.
Sonuç olarak kısaca şunları söyleyebiliriz. Ubuntu devrim niteliğindeki bu kararı ile diğer dağıtımlarla arasını iyice açtı. Ubuntu hiçbir dağıtımda olmayan Unity adlı yeni bir arayüz kullanıyor. Bu büyük değişimin getiri ve götürüsününü önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz. Kullanıcılardan gelen olumlu veya olumsuz eleştiriler ve kullanım çokluğu Unity’in ne kadar başarılı veya başarısız olduğunu gösterecek.
Muhafazakar Gnome kullanıcıları Ubuntu’nun Unity kararından pek hoşlandığını söyleyemeyiz. Bu yönde pek çok eleştiri aldıklarına eminim ama Ubuntu geliştiricilerin bütün bunlara kulaklarını tıkadığı ve şimdilik hiç bir şey duymak istemedikleri ortada.
Yazımın en başında da belirttiğim gibi bu yeni sistemle birlikte ufak tefek hatalarda Ubuntu 11.04 ile birlikte geldi. Bunlar arasında; Ek sürücülerin kurulamaması, dil paket yöneticisinin çalışmaması gibi. Neyseki Ubuntu üzerinde yazılım merkezi ve synaptic ile bu paketleri rahatça kurabiliyoruz. Bu kadar köklü bir değişimin ardından bu tür ufak hataların olması kaçınılmazdı. Önümüzdeki günlerde güncellemelerle bu hatalar birer birer ortadan kalkacaktır. Unity’in geleceği hakkındaki son sözü yine kullanıcılar söyleyecektir.
(Bu yazı hazırlandıktan sonra bahsi geçen güncellemelerle hatalar düzeltildi)

Reklamlar

* Ubuntu 11.04 ile Unity’e Merhaba Dedi” üzerine 3 yorum

  1. Ubuntu’nun diğer dağıtımardan farklı bir masaüstü kullanması son derece mantıklı çünkü Ubuntu kullanıcı dostu olmaya çalışıyor. KDE4 ve Gnome3 ise kullancı düşmanı masaüstüleri. Linus Towards’da bu durumun farkında o yüzden Gnome 2 kullanmayı tercih ediyormuş. KDE ve Gnome geliştikçe saçmalıyor masaüstünü çorbaya çeviriyorlar.

    Ubuntu 11.04 sürümü ile beraber pek çok sadık kullancısını kaybetti ama 11.10 sürümünde gelecek iyileştirmeler ile beraber durumun tersine döneceğini düşünüyorum.

    Gnome 3’ün şekillenmesinde Fedora ve OpenSuse geliştiricilerinin büyük payı var. Gnome 3’lü Fedora 15 deneyin, bir daha Linux kullanmazsınız. Dosyaları delete ile silemiyorsunuz masaüstüne bir şey ekleyemiyorsunuz, pencerellerin kenarlarında simge durumuna (görev çubuğuna) küçültme düğmesi bile yok, sallanıp duran pencerelerle boğuşmak zorunda kalıyorsunuz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s