Adım, adım Ubuntu 14.04 LTS kurulumu

taN7r     ubuntu_logo_big_by_sonicboom1226-d5t16np

Şimdiki yazımızda flas disk veya cd rom sürücüden adım adım Ubuntu 14.04 LTS kurulumu yapacağız. Bunun için önceden flash diske Ubuntu imajı yazıldığını var sayıyoruz. Eger bunu henüz yapmadıysanız buradaki yazıyı izleyerek flash diskinize Ubuntu kurulumunu hazırlaya bilirsiniz.

Biz bu yazımızda Windows yüklü bir bilgisayardan Windows’u tamamen silip Ubuntu kuracağız. Eğer Windows’un yanına Ubuntu kurmak isterseniz buradaki yazıyı takip ediniz.

Flash diskimize Ubuntu kurulumunu hazırladıktan sonra  bilgisayarımızın bios ayarlarından gerekli ayarlamayı yapıyoruz ve ilk açılışda bilgisayarımızın flash diskten açılacak şekilde ayarlıyoruz.

Kuruluma başladığımız zaman bizi ilk karşılayacak ekran alt resimdeki gibidir.

(Resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz)

virtual box6

Biz burada ”Ubuntu’yu dene diyerek ilk adımı atıyoruz. Eğer direk kurulum yapacaksanız internet bağlatınızı sağ üst köşeden yapmanızı tavsiye ederim.

Kurulum sırasında internet bağlantımızın olması Türkçe dil paketleri gibi bir çok güncellemeyi de birlikte yükleyecektir. Biz ”Ubuntu’yu dene” seçeneğiyle kurulum yapacağımız için bunu ilk açılış ekranından da yapabileceğiz.

Ubuntu’yu dene diyoruz ve alttaki ekranla karşılaşıyoruz.

ubuntu kurulumu 3

İkonu çift tıklatıyoruz ve kurulum ekranına geçiyoruz.

”T” harfine basak ve klavyedeki oklar yardımıyla ”Türkçe’yi” seçiyoruz.

ubuntu kurulumu 4

Devam et diyerek diğer ekrana geçiyoruz. Burada ”Güncelleştirmeleri kurulum sırasında indir” ve  ”Üçüncü parti yazılımlarını kur” kutucuklarını çek ediyoruz. Bunu yapmamız hem en son güncellemeleri almamızı hem de flash, mp3 codec, ekran kartı sürücüleri gibi bir çok ek yazılımın otomatik kurulmasını sağlar.

ubuntu kurulumu 4

”Kurulum Türü’ seçeneklerinden biz burada ”başka bir şey” diyeceğiz. Disk bölümlemeyi elle yapacağız. Bunu yaparkende bilgisayarımızda yüklü gelen Windows’u tamamen sileceğiz. Telaşa gerek yok. Bunu yapmak oldukça kolay 🙂

ubuntu kurulumu 5

Burada sileceğimiz disk alanını tıklama ile işaretliyoruz. işaretleme bittikten sonra alt resimde görüldüğü gibi /dev/sda 1 yazan kısmı tıklayıp – (eksi) yi tıklıyoruz.

ubuntu kurulumu 6

Yeni disk tablosu alttaki resimdeki gibi olacaktır. Sildigimiz alan ”boş” olarak görülecektir. Eger diskinizde benim bilgisayarımda olduğu gibi birden fazla bölüm varsa sırayla hepsini tıklayıp ”-” (eksi) işaretiyle siliyoruz.

Screenshot from 2014-08-23 17_41_48

Bu işlem bittiğinde artık diskiniz sadece boş alan olarak görülecektir.

Alttaki resimde /dev/sdb 1 fat 32 olarak görülen alan benim harici diskim. Bilgisayarımdaki sabit diski ise tamamen sildim ve boş alan olarak görülüyor.

Screenshot from 2014-08-23 17_43_16

Artık boş alanı ve yanındaki ”+” (artı) işaretini tıklayarak yeni disk tablosu oluşturabiliriz.

Windows’da ”C” diye tabir edilen ve sistem dosyalarının kopyalandığı alan Linux işletim sisteminde ”/” simgesi ile ifade edilir. Bize bunun için gerekli alan 30000 mb yetecegi için ”Boyut” kısmına rakamla bu sayıyı giriyorum.

”Nasıl kullanılacağı” kısmını ”Ext 4 günlüklü dosya sistemi” olarak belirliyorum.

Bağlanma noktası” kısmını ”/” olarak işaretliyorum.

Tamam dediğimde ilk disk tablomuz yazılmış oldu.

ubuntu kurulumu 7

Tekrar boş alanı tıklıyoruz. Artık diskimizin diğer alanını kullanacağız. ”+” (artı) işaretiyle yeni disk alanı oluşturma ekranına geliyoruz.

Şimdiki yapacağımız işlemse Windows işletim sisteminde ”D” diye tabir edilen ve bilgisayar formatlansa bile önemli belge ve bilgilerimizin muhafa edileceği kısım. Diskin geri kalan kısmında film, müzik, resim gibi belgelerimi saklayacağım için mb olarak herhangi bir değişiklik yapmadan ”home” klasörüne bağlıyorum. (format sırasında ‘home” kısmının kutucuğunu boş bırakırsanız belgeleriniz olduğu yerde kalacaktır.) Bilgisayarı her geri yüklediğimde bu ”home” kısmını diske bağlayarak belgelerinize eski yerinde ulaşabilirsiniz.

Alttaki resimde diskin geri kalan kısmını home olarak işaretliyorum.

Screenshot from 2014-08-23 17_44_55

Tamam dediğimiz anda Ubuntu kurulumunda en önemli kısmı yapmış olduk. Artık kuruluma geçebiliriz.

Sabit diskimizin yeni görünümü alttaki resimdeki gibidir.

ubuntu kurulumu 10

”Şimdi yükle” diyerek diğer ekrana geçiyoruz.

”Neredesiniz” kısmında Türkiye’nin üzerini tıklıyoruz.

ubuntu kurulumu 11

”Klavye düzeni” bu kısımda Türkçe karekterleri alttaki kutucuğa yazarak deneyebiliriz. Bu kısmıda hızlıca geçiyoruz.

ubuntu kurulumu 12

”Kimsiniz” kısmında Bizden bir parola ve isim isteyecektir.

ubuntu kurulumu 13

Artık ”kur” ekranı karşınıza gelecektir.

Screenshot from 2014-08-23 20_47_50

Screenshot from 2014-08-23 20_48_46

Kur işlemi bittiğinde sizden bilgisayarı tekrar başlatmanızı isteyecektir. Artık bilgisayarınızda sadece Ubuntu işletim sistemi var. Keyfini sürün.

Ubuntu’nun Son Sürümünü Alttaki Logoyu Tıklayarak İndirebilirsiniz.

images (1)

Adım, adım Ubuntu 14.04 LTS kurulumu” üzerine 14 yorum

  1. Dun ubuntu kurulumunu sorunsuz bi sekilde gerceklestirdim ama bugun bilgisayari actigimda ag baglantisinda sorun oldugunu farkettim. Biraz arastirma yaptim ama sorunu cozemedim bende ubuntuyu tekrar kurmaya karar verdim. Ama ne kurulum esnasinda ne de kurulum tamamlandiktan sonra aga baglanamadim. Ne yapmami onerirsiniz?

  2. Ben sizin dediğiniz gibi değil de diski sil, ubuntuyu kur şeklinde yaptım, ne farkı var acaba? dosya kalmış mıdır windows’dan?

  3. ben herşeyi sorunsuz yaptım ama son aşamada krulum yükleyici çöküyör 15 20 kere denedim ama düzelmedi biilgisayarda başka işletim sistemide yok

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s