Bilgisayar, Akıllı Telefon, Bulut Depolama Senkronizasyonu

Mega-Cloud-Storage-Android Ubuntu on PC

Bu yazımızda 50 GB bulut depolama alanını ücretsiz alacağız ve Ubuntu kurulu bilgisayar ile akıllı telefonumuzla adım adım senkronizasyon yapacağız. Akıllı telefonumuzda bir kaç  tane de ufak ayar yapacağız.

İlk yapmamız gereken ücretsiz 50 GB alan sunan  ve Linux işletim sistemleri için uygulama programı da sunan internet sitesine girerek ücretsiz bir hesap edinmek.

eewee-saas-mega-logo1 (Logoya tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz.)

Yeni hesap oluşturmak için geçerli bir e-mail adresi veriyorsunuz ve hiç unutmayacağınız bir şifre giriyorsunuz. Verdiğiniz e-mail adresine bir doğrulama bağlantısı geliyor. (Bu bağlantının e-mail olarak gelmesi birkaç saat sürebilir.) Verilen bağlantıya tıkladığımız anda oluşturduğumuz hesabımız aktifleşmiş oluyor. İnternet sitesine tekrar girerek e-mail adresimizi ve şifremizi yazarak MEGA’da oluşturduğumuz hesabımıza giriş yapıyoruz. Burada şifremizi hiç unutmamamız önemli çünkü şifremizi unutursak bir daha yüklediğimiz belgelere ulaşamayabiliriz.

Ubuntu kurulu bilgisayarımızla senkronizasyon yapmak ve cep telefonumuzla çektiğimiz fotoğraf video vb. belgelerimizi anında bilgisayarımıza kaydetmek için aşağıdaki simgeye tıklayarak işletim sistemimiz için uygun olan programı bilgisayarımıza indiriyoruz.

xkveobbq

(Resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz)

mega linux download

Bilgisayarımızın ”indirilenler” klasörüne kopyalanan ”megasync-xUbuntu_14.04_amd64.deb” paketini çift tıklayarak açılan ”Ubuntu Yazılım Merkezinden” kur diyerek bilgisayarımıza kuruyoruz. Alt resimde de görüldüğü gibi bilgisayarımızın hızlı başlat menüsünden ”mega” yazarak yüklü programı ”unity” çubuğuna yerleştiriyoruz.

mega ubuntu1

Uygulamayı çalıştırdığımız anda (e-mail adresimiz ve şifremizi girdikten sonra) program sağ üst köşede yerini alacaktır. Ev klasörlerinin içinde de Mega isminde yeni bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. Artık bu klasörün içine attığımız her şey Mega bulut alanına yükleneceği gibi cep telefonumuzla çektiğimiz görüntülerde eş zamanlı bu klasörün içine otomatik olarak bulut aracılığıyla yüklenecektir.

ubuntu mega2

Bulut hesabınıza bir dosya yüklemek için ev dizinindeki klasöre kopyala yapıştır yapmanıza gerek yok. Sağ üst köşedeki ”Mega” ikonuna tıklayarak açılan menüden ”MEGA’ya yükle” seçeneği ile yüklenecek belgenin yolunu göstererek de bunu yapabiliriz. Tabi bütün bunları yapabilmek için bir internet bağlantınız olması gerekli 🙂

ubuntu mega3

Şimdi sıra geldi akıllı telefonumuza ”mega bulut” programını yükleyerek bilgisayar, akıllı telefon ve bulut hesabımızı senkronizasyon yapmaya.

Bunun için aşağıdaki simgeye tıklayıp uygulamanın telefonunuza inmesini sağlayabilir veya telefonunuzdan playstore aracılığı ile ”Mega v2” diye aratarak  uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz:

83bbb-mega

Kurulum telefonunuza gerçekleştikten sonra burada yapmanız gereken de yine uygulamayı çalıştırarak e-mail adresinizi ve şifrenizi girmek olacak. (Eğer bulut depolama alanınızı bilgisayar olmadan sadece telefonunuz ile kullanmak istiyorsanız yine yukarıda anlatılan şekilde hesap almanız gerekiyor.) Hesabınıza girdikten sonra Mega menüsünün sol üst köşesindeki çizgili sekmeyi tıklatarak ayarlar menüsüne giriyoruz. Buradan fotoğraflarımızı çektiğimiz videolarımızın yer aldığı klasörü göstererek otomatik olarak belgelerimizin bulut hesabımıza depolanmasını sağlıyoruz.

(Aşağıda anlattığım ayarlar Harici SD kartlar için geçerli olsada, sizin telefonunuzda çekilen görüntüler telefonun kendi hafızasına kaydediliyorsa aynı adımları telefonunuzun hafızası için uygulamanız gerekli)

Screenshot_2015-03-12-13-24-49

Açılan menüden ”kamera klasörü’ seçeneğine dokunuyoruz. (resim 1) açılan yeni menüden /storge/emulated/0 yazan kısma dokunuyoruz. Dokunduğumuz an yeni bir menü açılmayacaktır (resim 2) ama telefonumuzun geri tuşu aktif olacaktır. Telefonumuzun geri tuşuna bir kaç kez basarak resim 3 deki menü gelene kadar dokunuyoruz. 

resim1  resim2  resim3

Resim 1                                   Resim 2                             Resim 3

Resim 3 deki ”extSdCard” klasörüne ulaştıktan sonra bu klasörün üzerine dokunarak Resim 1 de yuvarlak içine alınmış bölümde görüldüğü gibi ”/storge/extSdCard/DCIM/Camera” klasörlerine sırayla dokunarak alt resimde görülen ”Kamera Klasörü Camera” yazan kırmızı butona dokunuyoruz.

resim 4

Çok uzun bir işlem gibi görünsede toplam bir iki dakikada yapılacak bu ayarlarla artık bulut depolama alanınızı kullanabilirsiniz.

Telefonla çektiğiniz resimler Wi-Fi bağlantınız kurulduğu zaman ve telefonunuz şarj cihazına takılıyken otomatik olarak bulut depolama alanına; oradan da yukarıda anlatılan gibi uygulamayı bilgisayarınıza kurduysanız (bilgisayarınızı açtığınız zaman ve wi-fi bağlantısı varken) bilgisayarınıza yüklenecektir. Eğer ”Çektiğim resimler telefonum şarj cihazına takılı değilken de bulut depolama alanına yüklensin.” diyorsanız ufak bir dokunuş daha yaparak bunu da yapabilirsiniz. Şimdi bunu görelim.

Telefonumuzda Mega uygulamasını başlattıktan sonra sol üst köşedeki çizgili butona dokunarak ayarlar bölümüne giriyoruz.

Screenshot_2015-03-12-15-01-46

Buradaki ”Only when charging” yazısının karşısındaki ”çek” işaretini kaldırarak dosyalarımızın telefon şarj olmuyorkende bulut depolama alanına veri göndermesini sağlayabilirsiniz.

Dosya Yükle kısmından  Fotoğraflar ve Videolar olarak değiştirebileceğiniz gibi sadece fotoğrafları da seçebilirsiniz.

Nasıl Yüklenir kısmı telefon operatörünün kotasından gitmemesi için Sadece Wi-Fi olarak kalmalı.

Bu yazımızda 50 GB ücretsiz bulut depolama alanı almayı ve akıllı telefon, bilgisayar senkronizasyonu yapmayı gördük. Güle güle kullanın 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s